×
TUR
KAYÜ Anasayfa
DEVAM ŞARTLARI
DEVAM ŞARTLARI

Kayseri Üniversitesi Uzaktan Öğretimle Yapılacak Derslere İlişkin Devam Şartları

    Üniversitemizde 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde uzaktan öğretimle yapılacak derslere ilişkin Üniversitemiz Senatosunun aldığı karar doğrultusunda devam zorunluluğu bulunmaktadır.

  • Uzaktan öğretim ile yapılacak derslerde canlı derslere katılarak (senkron izleme) veya kayıttan derslerin tekrarını izleyerek (asenkron izleme) öğrencilerin derslere yasal sınırlar dikkate alınarak devam etmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda, öğrencilerin “Kayseri Üniversitesi Ön lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” ile “Kayseri Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği”nde belirtilen devam şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.
  • Yönetmeliklerde “Öğrenciler derslere, uygulamalara ve sınavlara katılmak zorundadır. Devam zorunluluğunun sınırı teorik derslerde en az % 70, uygulamalı derslerde ise en az %80’dir. Bu şartları yerine getiremeyen öğrenciler dönem veya yılsonu sınavlarına giremezler” hükmü bulunmaktadır.
  • Öğrencilerin devam mecburiyetlerini yerine getirmede ilgili dersi en az 4 (dört) hafta karşılığındaki ders saati kadar canlı derslere katılarak (senkron olarak) ve en az ders saatinin yarısı kadar sistemde kalarak izlemeleri dikkate alınır.
  • Öğrencilerin bahar dönemi boyunca en az 10 hafta derslere katılmış olması zorunludur.
  • 10 haftalık katılımın 4 haftasını canlı olarak yapmak zorundadır.
  • Kayıttan derslerin izlenmesi halinde devamdan sayılacaktır.
  • Devamsızlık hesabında 4 farklı hafta canlı izleme + 6 farklı hafta kayıttan izleme toplamda en az 10 farklı hafta derslerin takibinin yapılma zorunluluğu vardır.
  • Kayıttan derslerin izlenebileceği son tarih 28 Mayıs 2021 tarihidir. Final sınavlarının hazırlıklarının yetişebilmesi ve devamsızlıktan kalan öğrencilerin belirlenebilmesi için bu tarihten sonraki kayıttan izlemeler devamdan sayılmayacaktır. Bu nedenle bu tarihe kadar derslerin kayıttan ve canlı olarak izlenmesi ve devam şartlarının sağlanması önem arz etmektedir.
  • Devam şartlarını sağlarken kayıttan izlemelerinizi sistem yığılmaları önlemek ve sistemden verimli bir şekilde yararlanabilmeniz için 28 Mayıs 2021 tarihine kadar bekletmemeniz faydanıza olacaktır.
  • Derslere kısa süreli giriş çıkışlar kabul edilmeyecektir. Bu nedenle derste dersin süresinin en az yarısı kadar sürede dersleri izlemek ve katılım yapmak zorunludur.


5İ DERSLERİNE DEVAMSIZLIK İTİRAZI İÇİN DİLEKÇE VERMEK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİMİZİN DİLEKÇE FORMATINI DOLDURDUKTAN SONRA kayuzem@kayseri.edu.tr ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER.

DİLEKÇEYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.